När du är inloggad med ditt rödakorskonto kan du välja vilka slags nyheter du vill se i ditt inloggade nyhetsflöde på startsidan på Rednet.
För att välja vilka slags nyheter du vill se, klicka på symbolen uppe till höger på skärmen. Du kan också välja bort kategorier direkt i en nyhet, genom att klicka på de tre prickarna bredvid rubriken på en nyhet i nyhetsflödet.
Varför ska jag filtrera mitt nyhetsflöde?
I det inloggade läget på Rednet kommer du att se alla nyheter från alla regioner och alla nyheter som Rednetredaktionen publicerat. Filtreringens huvudsakliga mål är att skapa relevans. Tycker du att du ser för många nyheter och nyheter som inte är relevanta för dig kan du välja bort de kategorier av nyheter som du inte vill se. Du kan ändra tillbaka om du vill.
På sidan rednet.rodakorset.se/nyheter hittar du en nyhetslistning där du kan söka bland alla publicerade nyheter och filtrera på kategori och datum för bästa möjliga sökträff. Vill du se en samling av nyheter inom en viss kategori så klickar du på den kategorin.
Så fungerar din personliga filtrering
Vilka nyheter du ser i sitt nyhetsflöde bestäms av ditt aktiva filterval. Har du valt bort nyheter med målgrupp Anställda får du inte se några nyheter riktade till Anställda, oavsett om nyheter har en geografi som du följer, eller om det är ett verksamhetsområde du följer. Då nyheten är riktad till Anställda, och du inte vill se dessa nyheter, så visas den inte.
Om du inte är inloggad med ditt rödakorskonto kommer du att se alla nyheter publicerade av rednetredaktionen, och på nyhetsarkivsidan ser du även alla lokala nyheter som publicerats på kommunkretsarnas lokala webbsidorna.
Uppdaterad .