Kärnmetoder för ledarskap och grupputveckling
Sedan hösten 2018 har vi inom Röda Korset arbetat med tre kärnmetoder i syfte att utveckla oss som ledare och våra grupper. Det tre kärnmetoderna handlar om rolltagning, effektiva grupper och kommunikation.
Roller mål och sammanhang (RMS)
Den övergripande metoden är en systemorienterad metod som fokuserar på roller, mål och sammanhang (RMS) (ppt). Den utgår från att prestation är ett möte mellan organisationens rollgivningsförmåga och individens rolltagningsförmåga. För att utveckla organisationens förmåga krävs tydliggörande, samtal och utforskande och för att utveckla individens förmåga krävs ett systematiskt kartläggande av driv och hinder. Efter kartläggning arbetar individen med att minska hindren för ökad prestation. Denna metod fokuserar mycket på förändring och vilket steg som är det mest funktionella att ta härnäst.
Effektiva team (IMDG)
Den andra kärnmetoden är Integrated Model of Group Development (IMGD) (ppt). Den bygger på Susan Wheelands forskning av arbetsgruppers utveckling. Alla grupper kan definieras utifrån vilken processnivå/utvecklingsfas gruppen befinner sig på och därmed vilka huvudutmaningar de har att hantera för att etablera tillit i gruppen, trivsel och hög prestation. Gruppen kan gå igenom alla faser eller fastna i någon. Metoden betonar vikten av både ledar- och medlemsrollen för att utveckling ska ske, samt att det är olika beteenden som krävs av respektive roll för att stötta gruppen framåt.
Checklista för effektiva team (självskattning) (pdf)
Kommunikationsmodellen SAVI
Den tredje metoden är System för att Analysera Verbal Interaktion (SAVI) (ppt). SAVI är ett praktiskt verktyg för att förändra och förbättra mellanmänsklig kommunikation. SAVI hjälper oss att förstå varför kommunikation fungerar eller inte och att förändra kommunikationsmönster från ej fungerande (improduktiva) till problemlösande. SAVI har ett starkt forskningsstöd och det är klarlagt att effektiva grupper har specifika kommunikationsmönster som skiljer sig från lågpresterande eller otrygga grupper. SAVI skapar en gemensam modell för funktionell kommunikation i arbetsgrupper och hur den går att träna och utveckla.
Dessa tre kärnmetoder kan du som chef ha som grund för ditt arbete med att utveckla dig själv och din grupp. Här på sidan finns material om respektive modell och övningar som du kan använda. Alla chefer på Röda Korset får också boken "Ta din roll på jobbet" som utgår från ovan metoder. Ta stöd av dina chefskollegor och av HR för fördjupad kunskap och inspiration.