Användandet av bildskärmsglasögon regleras i AFS 1998:5 § 6 (Arbete vid bildskärm) samt AFS 1998:1 § 2 (Belastningsergonomi). Vi tillhandahåller terminalglasögon till de medarbetare som omfattas av dessa regler. Arbetar du mer än en timme vid bildskärm har du rätt att genomgå en synundersökning för att klarlägga om du behöver terminalglasögon. Det gäller alla medarbetare oavsett anställningsform eller omfattning.
Svenska Röda Korset ersätter enbart kostnad för synundersökning och bildskärmsglasögon. Bildskärmsglasögon kan bara användas framför datorn och kan därför inte kombineras med andra typer av glasögon. Om du kombinerar bildskärmsglasögon med andra typer av glasögon kan skador som exempelvis nack- och ryggproblem uppkomma.
Svenska Röda Korset har ett ramavtal med Synoptik för synundersökning och terminalglasögon. Du behöver gå till Synoptik för att arbetsgivaren ska bekosta din undersökning och terminalglasögonen.
Vid val av dyrare båge eller glas betalas mellanskillnaden minus 25% (båge) respektive 50% (glas) rabatt själv direkt i butiken. För beloppsgränser se dokumentet policy för arbetsglasögon.
Beställning av synundersökning och terminalglasögon gör du på egen hand genom att fylla i rekvisitionen. Efter din chef har godkänt rekvisitionen besöker du valfri Synoptikbutik.
Fyll i blanketten så här:
Företag: Svenska Röda Korset
Organisationsnummer: 802002-8711
Fakturaadress: Box 17563, 118 91 Stockholm
Fakturareferens: namnet på den som ska bestyrka fakturan (i de allra flesta fall innebär det att du skriver ditt namn på två ställen på rekvisitionen, dels där det står "fakturareferens" och dels där det står "namn").
Rutin vid fakturering
Det är du som ska bestyrka fakturan från Synoptik i ExFlow och din chef ska godkänna den. Kontonumret som ska användas är: 7699.
Om du har frågor vänligen kontakta HR-service.
Uppdaterad .