Om Kulturföreningen - Vad är vi och vad gör vi
Kulturföreningen - the real cool dudes!
Om Kulturföreningen - Vad är vi och vad gör vi?
Röda Korsets Kulturföreningen består av ett 40-tal nuvarande och tidigare medarbetare som är eller varit anställda i tjänstepersonsorganisationen på Svenska Röda Korset. Alla är välkomna, oavsett vid vilket kontor eller Röda Korset behandlingscenter du jobbar på.
Att vara med i Kulturföreningen är ett enkelt sätt att göra något roligt tillsammans med kollegorna vid sidan av jobbet utan att behöva ordna och fixa med det hela på egen hand. Samtidigt lär du också känna nya människor.
Genom Kulturföreningen får du emellanåt inbjudningar till evenemang och upplevelser som du annars inte får tillgång till. Många aktiviteter är i Stockholmsområdet men styrelsen jobbar på att kunna erbjuda liknande aktiviteter även på övriga orter.
Vi välkomnar initiativ från alla föreningens medlemmar. Du är välkommen till oss med tips och förslag eller att själv ta på dig att anordna någon aktivitet.
Styrelsen för Kulturföreningen 2022 består av:
Anders Sjöstrand (ordförande)
Thomaz Carlzon (ledamot)
Lena B Hansson (sekreterare)
Kim Eldinadotter (ledamot)
Maude Fröberg (ledamot)
Magnus Lundén (kassör)
Helena Sandström (ledamot)
Revisorer är Merja Paska och Maria Sermea.
Valberedning är Jesper Fridolf och Ulrika Loinder.
Kulturföreningen består av ett fyrtiotal tidigare och nuvarande medarbetare som valt att vara med i Kulturföreningen för att få möjlighet att träffas i samband med olika kulturella aktiviteter och evenemang och förstås också för att vara med i det spännande konstlotteriet.
Bli medlem i Kulturföreningen
Medlemskapet kostar 50 kr i månaden.
1. Anmäl till din löneadministratör att du vill bli medlem för att få ett avdrag på lönen med 50 kr per månad. Som medlem har du tillgång till alla de erbjudanden och aktiviteter som Kulturföreningen arrangerar men för att delta i konstlotteriet måste du ha erlagt hela årskostnaden för medlemskapet, d.v.s. 600 kr.
2. Du som behöver kompensationsbetala för att få delta i konstlotteriet sätter in kompletterande belopp (så det blir 600 kr) på Röda Korsets Pg 3032-0 och anger Kulturföreningen, konto 2791. Glöm inte att också uppge ditt namn, annars vet vi inte varifrån pengarna kommer. Samma insättningsregler för medlemskapet gäller dig som inte längre får lön av Röda Korset.
3. För dig som inte längre får lön av Svenska Röda Korset så ska 600 kr sättas in på Kulturföreningens konto.
4. Meddela Magnus Lundén och Mohammad Maksud, kulturföreningens ordförande respektive kassör.
Kulturföreningens stadgar
Stadgarna reviderade och antagna vid årsmötet 2018-01-25
1. Syfte
Att ge möjlighet till nya upplevelser och kunskap av kulturell karaktär.
2. Verksamhet
Föreningens verksamhet utgörs bl.a. av möten med författare, kollegor och andra personer med kulturella intressen, besök på museer, opera, teater, rundvandringar, studiebesök mm.
3. Medlemmar
Medlemskapet är öppet för alla anställda vid Svenska Röda Korset, Ungdomsförbundet, pensionerad personal samt tidigare anställda.
En medlem som avslutar sin anställning hos Röda Korset har möjlighet att kvarstå som medlem efter godkännande av styrelsen utan att erlägga medlemsavgift. Detta hedersmedlemskap berättigar till deltagande i Kulturföreningens aktiviteter och arrangemang med undantag för det årliga konstlotteriet. Styrelsen avgör ad hoc om avgift ska erläggas för deltagande i aktiviteter och arrangemang.
4. Medlemsavgift
Medlemsavgiftens storlek fastställs vid årsmötet. Avgiften erläggs som hel årsavgift under februari månad eller genom anmälan till respektive löneadministratör, för månatligt löneavdrag. Anmälan till löneadministratören skall kopieras sekreteraren i Kulturföreningen för registrering av medlemskapet.
5. Finansiering och medlemsvärvning
Medlemmarna står var och en för sig för kostnaderna för deltagande i anordnade aktiviteter såsom entréavgifter, biljettkostnader, guidearvode etc.
Medlemsavgifterna används i första hand för inköp av vinster till den årliga utlottningen – olika konstverk, böcker o dyl. en mindre del avsätts för administrationsmaterial och årsmöteskostnader.
6. Styrelse
Styrelsen ska bestå av en ordförande och minst fyra ordinarie ledamöter. Samtliga väljs av årsmötet. Ordförande väljs för två år. Mandatperioden är två år även för övriga ledamöter. Om ordföranden eller någon av ledamöterna avgår under mandatperioden ska årsmötet också göra fyllnadsval. I styrelsens uppdrag ingår även inköp av föremål för utlottning i samband med kulturföreningens årsmöte.
7. Firmatecknare
Föreningens firma tecknas av ordförande eller av kassör, var för sig.
8. Räkenskaper
Räkenskapsår = kalenderår.
Räkenskaperna ska granskas av en av årsmötet utsedd revisor eller dennes suppleant.
9. Årsmöte
Årsmötet hålls årligen under januari månad.
Årsmötet utlyses skriftligen senast två veckor i förväg.
Vid årsmötet behandlas
- Verksamhetsberättelse och ekonomisk redovisning
- Revisionsberättelse
- Ansvarsfrihet för styrelsen
- Val av ordförande och styrelseledamöter enligt vad som anges i stadgarna, punkt 6
- Val av revisor och suppleant
- Val av valberedning
- Fastställande av medlemsavgift
10. Valberedning
Valberedningen består av två medlemmar, vilka väljs av årsmötet för två år. Valberedningen avger förslag för samtliga i punkt 9 angivna val.
11. Ändringar av stadgar
För ändring av föreningens stadgar fordras beslut av årsmötet med minst 2/3 av avgivna röster. Förslag till stadgeändring ska vara styrelsen tillhanda senast sex veckor före den sammankomst då ärendet ska behandlas.
Meddelande om att stadgeändring ska behandlas anges på kallelsen till sammankomsten.
12. Föreningens upphörande
Upplösning av föreningen och disposition av ev. tillgångar beslutas av årsmöte med minst 2/3 av avgivna röster.
Årsmöte 2022
Datum är ännu inte satt.
Konstlotteriet
Nedan finns riktlinjer för inköp av föremål för utlottning i samband med kulturföreningens årsmöte samt utlottningsförfarande.
Allmänt
Till uppgifterna hör, förutom inköp av konstföremål, även utställning och utlottning av föremålen i samband med Kulturföreningens årsmöte.
Inköp av konstföremål
Styrelsen inhandlar ett antal konstföremål under året. Medel till detta tillhandahålls av föreningens kassör i efterskott. Antal föremål samt kostnad bestäms av styrelsen, men praxis är att minst fem föremål inköps till lotteriet. Styrelsen ska i möjligaste mån inhandla föremål som representerar olika konstformer och material.
Förteckning över konstföremål
Inför årsmötet sammanställer styrelsen en presentation av de inköpta föremålen som mejlas till medlemmarna .
Utställning av konstföremål
Föremålen visas först när årsmötet äger rum. Foton på föremålen mejlas ut till medlemmarna och läggs ev. också ut på kulturföreningens sida på Kunskapsbanken när inköpen är klara, så att föreningens medlemmar ges möjlighet att se vad som kommer att lottas ut.
Ombud
Medlem som är berättigad att delta vid utlottningen, men inte har möjlighet att närvara, kan utse ombud genom att lämna fullmakt till annan medlem.
Utlottning
Deltar gör de medlemmar som betalat full medlemsavgift för kalenderåret d.v.s. 600 kr.
En lista med aktuella medlemmars namn tillhandahålls av föreningens styrelse inför utlottning och varje namn är en lott.
Utlottningen görs genom att en person drar en lott och tillkännager namnet på vinnande person. Om personen ifråga inte är närvarande eller lämnat fullmakt kommer en ny lott dras osv.
Regler för utlottning
När lott dras gäller följande:
1. Om vinnaren är närvarande, väljer hen det föremål hen helst vill ha.
2. Om vinnaren representeras av ombud, väljer ombudet föremål i enlighet med vinnarens prioriteringsordning
Protokoll
Här kan du läsa protokollet från årsmötet 2022.
Uppdaterad .